Destinace

Abú Dhabí

Vydejte se na dovolenou do Spojených arabských emirátů, ohromující země pouště, průzračného moře a mekky nákupů. Objevte lyžování v poušti, skvělé potápění, golf na nejlepších hřištích nebo nejbláznivější atrakce vodního parku Wild Wadi. 

Abú Dhabí je hlavním a co do počtu obyvatel druhým největším městem Spojených arabských emirátů. Leží na pobřeží Perského zálivu a sídlí zde řada vládních institucí. Je význačným centrem nejen průmyslu, který je v kontextu Emirátů především synonymem pro ropu, ale i finančnictví, kultury a vzdělání. Metropole Spojených arabských emirátů je v současné době velmi rychle rostoucím městem, které se svým vzhledem podobá americkým velkoměstům. Kromě moderních výškových budov se v Abú Dhabí nachází i mešita Sheikh Zayed, největší stavba svého druhu na území Emirátů, která byla otevřena roku 2007. 

Víza

V případě cest do SAE za jakýmkoliv účelem stále platí vízová povinnost pro občany ČR. Česká republika není na seznamu států, jejichž občané mohou získat vízum při příletu do SAE. Víza musí být vyřízena předem. Je možné obrátit se s žádostí o zprostředkování turistického víza na zástupce leteckých společností nebo cestovních kanceláří jež mají pro tuto činnost registraci u Ministerstva vnitra SAE.

Měna

Oficiální měnou je emirátský dirham (AED)

Počasí

Spojené arabské emiráty spadají do suchého tropického pásma. Klimatické podmínky země ovlivňuje Indický oceán a jsou odlišné v různých částech země. Léta, která trvají od května do září, jsou horká a vlhká, teploty se přes den mohou vyšplhat až nad 50 °C, na pobřeží je to vždy o pár stupňů méně. V zimě se denní teploty pohybují kolem 24 °C přes den a v noci klesají na 13 °C, často zde také fouká severozápadní vítr zvaný shamal. Roční úhrn srážek je velice nízký, v Emirátech prší zejména v prosinci a v lednu. Teploty vody dosahují v zálivu i 33 °C, v zimě klesají na 16 °C. 

Nejlepší čas k návštěvě

Ideálním období pro návštěvu Spojených arabských emirátů je jaro a podzim.

Vzdálenost od ČR a časový posun

Abú Dhabí je vzdálené 5000 km vzdušnou čarou a let trvá přibližně 6 až 7 hodin. Abú Dhabí leží v časovém pásmu +5 h, tudíž je zde čtyřhodinový posun +4 h oproti České republice. 

ZAVŘÍT

DUBAJ

Dubaj – to je emirát, který je synonymem pro pojmy luxus a fantazie. Najdete zde jediný hotel na světě kategorie 7* Burj Al Arab, uměle vybudované palmové ostrovy s luxusními hotely a rezidencemi, podmořský hotel, krytou sjezdovku pro milovníky lyžování a to není zdaleka vše, co Vás zde uchvátí. 

Spojené arabské emiráty (SAE, UAE United Arab Emirates) leží v jihovýchodní části Arabského poloostrova.

Spojené arabské emiráty jsou federací, kterou tvoří sedm autonomních emirátů, Abu Dhabi, Dubai, Sharjah, Ajman, Umm al-Quwain, Ras al-Khaimah a Fujairah. Každý emirát má své stejnojmenné hlavní město, přičemž za hlavní město „celých“ SAE je považováno město Abu Dhabi.

Měna

Oficiální měnou Spojených arabských emirátů je Dirham (AED, je možné narazit i na zkratku Dh). Dirham se skládá ze 100 filsů. 1 Dirham je přibližně 4,6 Kč. V hotelích se běžně platí platebními kartami, jako je VISA, MasterCard nebo American Express. Ve směnárnách není problém směňovat Eura nebo Dolary.

Teploty a klima

Podnebí ve Spojených arabských emirátech je suché a horké. Nejteplejšími měsíci je červenec a srpen, kdy teplota na pobřeží dosahuje až 45 °C a v noci neklesá pod 30 °C. Nejchladnějším obdobím jsou zimní měsíce leden a únor, kdy se teplota přes den pohybuje okolo příjemných 24 °C. Oblast se vyznačuje také velmi vysokou vlhkostí vzduchu.

Srážky jsou typické zejména pro zimní měsíce, kdy bývá i oblačno, mohou se však vyskytnout také prudké, krátké letní bouřky. Je třeba počítat i s občasnými písečnými bouřemi.

Vzdálenost od Evropy a časový posun

Vzdálenost mezi Prahou a Dubají je necelých 4500 km. Časový posun oproti SEČ je +2 hodiny v době letního času a +3 hodiny v době zimního času.  Doba přímého letu do Dubaie je cca 6 hodin.

 

ZAVŘÍT

EGYPT

Země faraónů a pyramid, země životodárné řeky Nil a krásného Rudého moře plného korálových útesů, se rozkládá mezi Středozemním a Rudým mořem na pomezí Afriky a Asie. Země, kde díky úrodným záplavám řeky Nil vznikla jedna z nejstarších civilizací na světě.

Víza

Vstup do Egypta podléhá pro občany ČR vízové povinnosti. Vízum je možné si zařídit na egyptské ambasádě v ČR nebo na letišti v destinaci.

Očkování

Očkování není do Egypta povinné.

Měna

Zákonným platidlem v Egyptě je Egyptská libra, která se dále dělí na 100 tzv. piastrů. V hotelích a nákupních centrech lze platit platebními kartami typu Visa, Mastercard, American Express apod., avšak na tržištích je akceptována pouze hotovost.

Jazyk

Oficiálním jazykem je v Egyptě arabština. Domluvíte se zde však  i anglicky, rusky, francouzsky a v určitých částech i německy.

Počasí

Klimatické podmínky v severní a jižní části Egypta rozdílné. Ve vnitrozemí je počasí méně stabilní a teploty se zde často mění. Ideálními podmínky pro návštěvu jsou od října do konce června, kdy jsou zde klimatické podmínky příjemné a teploty se zde pohybují okolo 32 °C. V létě pak dosahují teploty, zejména v jižní části, až extrémních 50 °C.

Čas

V Egyptě je o 1 hodinu více než v ČR. V době souběhu letního času v ČR a zimního času v Egyptě je v obou zemích čas shodný (duben a říjen). 

ZAVŘÍT

FRANCIE, Côte d'Azur

Francie je jedna z turisticky nejnavštěvovanějších zemí Evropy. Je místem módy, elegance, stylu, chutí a vůní, ale i historie. Letním lákadlem jsou především letoviska na Francouzské riviéře a perla Francie – hlavní město Paříž s její Eiffelovkou.

Měna

Zákonným platidlem ve Francii je euro (EUR).

Počasí

Na západě Francie a je počasí charakteristické malými teplotními rozdíly, velkým množstvím srážek, chladnějšími léty a mírnými zimami. Ve střední a východní Francii se setkáte s kontinentálním podnebím. Zdejší teplotní rozdíly jsou vyšší, zimy bývají chladné a léta horká. Středomořské klima na jihu země se vyznačuje horkými a suchými léty a mírnými zimami. Srážky tu můžete čekat hlavně v období od října do dubna. Jihovýchodní oblast Francie se může pochlubit velkým počtem slunečných dní. 

Vzdálenost od ČR

Vzdušná vzdálenost mezi Prahou a Paříží činí přibližně 885 km. 

 

ZAVŘÍT

INDIE

Indie leží v jižní Asii a její rozloha činí 3 287 263 km2 . Stát sousedí s Pákistánem, Čínou, Nepálem, Bhútánem, Bangladéšem a Myanmarem. Časový posun do ČR je 4,5 hod. Indie zabírá velkou část indického subkontinentu, na severu je od svých sousedů dělena Himálajským pohořím. Je obklopen Indickým oceánem: na západě Arabským mořem, na východě Bengálským mořem. Indií protékají tři velké řeky Indus, Ganga a Brahmaputra.

V Indii žije přibližně 1,210 miliardy obyvatel.

Je mnohonárodnostní stát, kterému dominuje indoárijská skupina (72% - Hindustánci, Bengálci, Gudžaráthové, Paňdžábci, Uríjci, Maráthové). Dalšími početnými skupinami je skupina drávidská (25% - Tamilové, Telugové, Kannadové, Malajámci aj.), etnické skupiny (Mundové) a horské skupiny v Himálajích. Převažuje zde hinduistické náboženství (80,5%), následované islámem (13,4%), křesťanstvím (2,3%) a ostatními náboženstvími - méně než 2%.  

Indickou národní měnou je indická rupie, která je známá pod mezinárodní zkratkou INR (Indian Rupee), dělí se na 100 paisů (paisa). V Indii se oficiálně nepoužívá žádná cizí měna, ovšem bez problému lze na místní měnu směnit americké dolary (USD) i eura (EUR).

Vhodná doba pro cestování po Indii (kromě hor severní Indie) je od listopadu do března. Po této době, tj. v dubnu a květnu, nastává velmi horké léto (vhodné pro cesty do hor), kdy se denní teploty pohybují mezi 40 a 50 stupni Celsia ve stínu. Přibližně v polovině června začíná období monzunových dešťů, během něhož je zde velmi teplo a velmi vlhko. Období dešťů trvá do srpna, někde až do začátku září. Pro pobyt v horách severní Indie je ideální období září až listopad.

 

 

ZAVŘÍT

ITÁLIE

Za vysokou turistickou popularitou Itálie stojí zejména její geografická rozmanitost. Umístění na jihu Evropy předurčuje tuto zemi k vynikajícím podmínkám pro letní dovolenou. Kromě hlavního Apeninského a navazujícího Kalábrijského poloostrova patří k Itálii také známé ostrovy Sicílie, Sardinie a Elba. Středozemní moře, které všechny zmíněné části obklopuje rozdělujeme na Jaderské, Tyrhénské, Iónské a Ligurské moře. 

O cestovním ruchu v Itálii se vždy hovoří v superlativech. Itálie patří mezi hrstku zemí, které mohou na svém území nabídnout perfektní podmínky pro letní i zimní dovolenou. Rozlehlé bělavé pláže jsou jako stvořené pro ničím nerušený odpočinek, na druhé straně zasněžené vrcholky Alp jsou rájem lyžařů a milovníků dalších zimních sportů. Starodávná města ve vnitrozemí jsou plná historických památek, které jezdí obdivovat lidé z celého světa. Pověstná je také italská kuchyně, která nabízí mnoho regionálních specialit a opravdový gurmánský zážitek.

Měna

Zákonným platidlem v Itálii je euro (EUR).

Počasí

Doporučené „koupací“ období trvá od června do srpna. Dále si tuto překrásnou zemi můžete vychutnat v příjemných teplotách v květnu a září. Poznávací zájezdy se doporučují mimo sezonu, kdy jsou teploty pro organismus příznivější.

Vzdálenost od ČR

Vzdušná vzdálenost mezi Prahou a Římem činí přibližně 930 km. Severoitalské město Milán je od Prahy vzdálené 650 km.

Video – představení Sardinie:


 

ZAVŘÍT

KYPR

Ostrov Kypr nabízí nádherné pláže, příjemné klima a setkáte se zde s velmi přátelskými a srdečnými lidmi. Je také ideálním místem pro sport. V zimě můžete současně lyžovat v horách Troodosu a koupat se ve vlnách moře. Jsou zde golfová hřiště, tenisové kurty. Pro návštěvníky hotelových komplexů je zajištěno spoustu vodních radovánek. 

Ostrov Kypr je oblíbenou turistickou destinací Evropanů. Hlavními turistickými středisky jsou: Pafos (v západní části); Larnaka, Agia Napa a Protaras (ve východní části). Pláže jsou písčité, s občasným výskytem kamenů. Ročně Kypr navštíví 2,4 milionu turistů. Politicky je rozdělen na 4 části: Kyperskou republiku (jížní řecká část ostrova), Severokyperskou tureckou republiku (severní část ostrova), tzv. Zelenou linií ovládanou OSN a oddělující severní a jižní část ostrova a dvě vojenské základny Akrotiri a Dhekelia, které jsou součástí Spojeného království.

Měna

Po vstupu do EU bylo od 1. ledna 2008 zavedeno jako oficiální platidlo euro. Mezinárodní platební karty jsou běžně přijímány. V severní turecké části se platí tureckou lirou.

Počasí

Ostrov se může pyšnit příjemným mírným klimatem s více než 300 slunečnými dny v roce. Od června do září se průměrná denní teplota pohybuje kolem 32 °C, od prosince do února kolem 16 °C. Hlavní turistická sezóna trvá na Kypru přibližně od poloviny května do poloviny října. Na podzim vane příjemný vánek, pohoří Troodos v zimních měsících pokrývá vrstva sněhu.

Vzdálenost od ČR a časový posun

Přímý let z Prahy do Larnaky trvá přibližně 3,5 hodiny. Na Kypru je celoročně o hodinu více než v Česku, letní čas je v obou zemích zaváděn na shodnou dobu. 

ZAVŘÍT

MALEDIVY

Maledivy jsou ostrovní stát na jihu Asie v Indickém oceánu. Jsou tvořeny řetězcem korálových atolů, počínajícím 500 km jihozápadně od břehů Indie a táhnoucím se přibližně 800 km severojižním směrem. Nachází se zde přibližně 1200 korálových ostrovů a ostrůvků a velké množství podmořských útesů. 

Na Maledivách nejsou klasické hotely, ale pouze letoviska s plážovými a vodními chatkami, což poskytuje návštěvníkům opravdové soukromí.. Ostrovy jsou ideálním místem nejen pro odpočinek a relaxaci, ale je zde také mnoho možností aktivního odpočinku. Hlavně milovníci podmořského světa si zde přijdou na své, neboť potápění a šnorchlování je zde opravdu jedinečné. Jen pár metrů od břehu se prohánějí hejna barevných korálových rybiček – vyskytují se zde více než tři čtvrtiny všech druhů korálových ryb.

Měna

Na Maledivách lze bez problémů platit USD anebo si směnit na maledivské rufie (MVR). Rufie má již mnoho let stanovený pevný kurz 1 USD 12,75 MVR a 1 EUR 17,18 MVR. V letoviscích lze platit všemi běžně používanými typy platebních karet.

Počasí Maledivy

Maledivy se nacházejí poblíž rovníku, což zaručuje stálé, celoročně teplé, tropické klima. Po celý rok se průměrné denní teploty pohybují mezi 30 až 32°C a průměrné noční teploty v rozmezí 24 až 27°C. Teplota vody je téměř konstantní, kolem 27°C. Příjemné klima zaručuje neustálý jemný vánek.

Vzdálenost od ČR a časový posun

Časový posun jsou 3 hodiny v létě a 4 hodiny při zimním čase v ČR. Na Maledivy poletíte cca 10 h + doba tranzitu. 

ZAVŘÍT

MAURICIUS

Ostrov Mauricius, nazývaný perla Indického oceánu, najdeme východně od Madagaskaru. Průzračné teplé vody oceánu přináší turistům nezapomenutelné zážitky strávené na pláži, při vodních sportech nebo potápění. 

Mauricius - poloha

Mauricius leží cca 2000 km jihovýchodně od pobřeží Afriky a cca 900 km východně od Madagaskaru. Celoročně zelený ostrov s pestrou florou a faunou je vulkanického původu a díky korálovému útesu, který obklopuje téměř celé 330 km dlouhé pobřeží ostrova, nabízí Mauricius jedny z nejkrásnějších pláží na světě.  

Měna

Zákonným platidlem je mauricijská rupie (MUR), která odpovídá přibližně 0,70 Kč. Měna je volně směnitelná, je možno směnit ve směnárnách za EUR, USD a další měny. Ve většině hotelů, restaurací a duty free obchodů jsou akceptovány platební karty. V případě, že upřednostňujete výběr z bankomatu, je možno tak učinit v jakémkoliv větším městě v bance.

Počasí

Díky své poloze v jihovýchodní části Indického oceánu si Mauricius užívá tropického klimatu, které je ovlivněno působením jihovýchodních pasátů. Nejteplejší počasí je na ostrově v únoru (teploty kolem 30 ºC) a nejchladněji je v červenci, kdy jsou průměrné teploty na hranici 20 ºC. Od května do listopadu je zde teplá, suchá zima a od listopadu do května teplé a vlhké léto. Od května do září ovlivňují počasí anticyklony a od listopadu do dubna cyklony. Obecně se dá říci, že na severu a západě ostrova je podnebí teplejší a také sušší než v jižních a východních oblastech ostrova. Teplota moře se obvykle pohybuje mezi 22 ºC a 27 ºC.

Vzdálenost od ČR a časový posun

Časový posun jsou pouhé 2 hodiny v létě a 3 hodiny při zimním čase v ČR. Destinace je vzdálena cca 12 hodin letu + doba tranzitu. 

ZAVŘÍT

ŘECKO

Řecko je zemí s dlouhou historií a pozůstatky z dob dávno minulých navozují jedinečnou romantickou atmosféru. Koho by také nevzrušovala návštěva kolébky naší kultury a civilizace. Pestré geografické podmínky uspokojí nejen milovníky pláží a moře, ale i ty, kteří dávají přednost zvlněnému reliéfu krajiny a v neposlední řadě si na své přijdou romantici se zalíbením v malých ostrůvcích, kterých má Řecko bezmála 3000. Když se k tomu přidá středomořské klima s převahou prosluněných dnů, pak je obrázek tohoto pozemského ráje dokonalý.

Helénská republika, jak zní oficiální název státu, se rozkládá v jihovýchodní Evropě na jihu Balkánského poloostrova a na ostrovech v Egejském, Středozemním a Jónském moři. Přestože se Řecko řadí mezi nejhornatější země Evropy, má pozemní hranice dlouhé pouhých 1200 km, zatímco pobřežní hranice čítají více než 15 000 km.

Měna

Oficiální řeckou měnou je euro (EUR).

Počasí

Převládajícím klimatem je středomořské subtropické, které se vyznačuje suchými a horkými letními měsíci a mírnými, vlhkými zimami. V létě se pohybují průměrné teploty okolo 26 °C, ale ty maximální mohou vystoupat až k 43 °C.

Nejlepší čas k návštěvě

Ideální doba k návštěvě Řecka je od jara do podzimu. V období mezi listopadem a dubnem je většina hotelů a také restaurací uzavřená a na některé ostrovy je velmi omezená možnost dopravy. Hlavní turistická sezóna propuká v polovině června a trvá až do konce srpna.

Moře je v Řecku čisté a jeho teploty se pohybují v měsících květnu a červnu kolem 20°C – 22°C, od července do srpna okolo 24°C – 26°C a v září a říjnu pak kolem 23°C – 24°C. Teplota vody vždy samozřejmě závisí na počasí.

Vzdálenost od ČR

Vzdušná vzdálenost mezi Prahou a Aténami je přibližně 1500 km. Průměrná doba letu jsou 2 hodiny a 30 minut.

Časový posun

Po celý rok je v Řecku o hodinu více než v ČR. Ve stejný den jako v ČR začíná i končí v Řecku letní čas.

Elektřina, používání redukcí

Elektrické napětí je shodné s tím používaným u nás (220 V / 50 Hz). Na některé elektrické přístroje je potřeba redukce, většinou ji půjčují na hotelové recepci. 

ZAVŘÍT

SEYCHELY

Seychely tvoří světově zcela ojedinělé ostrovy žulového původu, které se mohou pyšnit nejrozsáhlejší soustavou korálových atolů. Každý z ostrovů má rozdílný charakter a své osobní kouzlo a také proto je souostroví Seychel mezi turisty tolik oblíbené. Odpočinek, relaxace, potápění ale i ekoturistika a sportovní vyžití, to vše mohou svým návštěvníkům nabídnout Seychely.

Pro romantické duše jsou tyto ostrovy ideálním místem pro svatební cestu, oslavu výročí nebo pro svatbu – svatba na Seychelách je uznávána i v ČR.

Měna

Seychelská Rupie se dělí na 100 centů. Směnné kurzy jsou pravidelně publikovány v místním tisku. Jsou zde směnárny (tzv. Bureau de change) a kanceláře místních bank, které jsou otevřené vždy při příletu a odletu letadel. Návštěvníci platí za většinu turistických služeb a atrakcí nejčastěji v zahraničních měnách (většinou v dolarech či eurech).

Teploty a klima

Klima se vyznačuje obecně velkou vlhkostí a průměrnou teplotou 29°C. Na rozdíl od sousedních ostrovů v Indickém oceánu jsou Seychely mimo pásmo tropických cyklónů. 

Tropické klima zde ovlivňují pasáty: od května do září s sebou jihovýchodní pasát přináší nižší vlhkost a příjemné teploty mezi 24°C a 32°C. V období od října do dubna bývají teploty nepatrně vyšší, stejně tak jako vlhkost vzduchu a srážky.

Časový posun

Časový posun na Seychelách je +3 hodiny vůči středoevropskému. Doba letu do destinace je cca 11 h + doba tranzitu.

 

ZAVŘÍT

ŠPANĚLSKO

Španělsko je překrásná slunná země, hojně navštěvovaná turisty celého světa. Třímilionová metropole v geografickém středu Pyrenejského poloostrova a hlavní město Španělska je Madrid. Okouzlí také katalánská bašta Barcelona, jejíž charakter umocňuje půvabná Gaudího architektura. Milovníci nespoutané přírody vyrazí do Andalusie, kde kromě mnoha přímořských letovisek naleznete i horský masiv Sierra Nevada. Nejoblíbenější z Baleárských ostrovů je Mallorca a Menorca. Mezi příznivci diskoték a barů však vítězí Ibiza. Cílem mnoha cestovatelů jsou Kanárské ostrovy, neboli „ostrovy věčného jara“, které patří mezi nenavštěvovanější země světa.

 

Ve Španělsku se budou jako v ráji cítit také gurmáni, protože zdejší vyhlášená kuchyně nabízí neopakovatelné zážitky. Je to země s velkým počtem výjimečných památek, 40 z nich je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Navštívit tu můžete přírodní parky, archeologická naleziště, pozůstatky římských pevností i světoznámé kulturní skvosty.

Poloha

Španělsko leží v jihozápadní Evropě, na Pyrenejském poloostrově, od Afriky je odděleno Gibraltarem, jeho břehy omývá na jihovýchodě Středozemní moře, na jihozápadě Atlantický oceán, na severu Biskajský záliv. Kanárské ostrovy leží v Atlantickém oceánu - 100 km západně od Maroka. Baleárské ostrovy leží na západě Středozemního moře.

Měna

Zákonným platidlem ve Španělsku je euro (EUR).

Počasí 

Díky rozmanitosti Španělska lze klima rozdělit do čtyř oblastí, a to pobřeží Středozemního moře, severní atlantické pobřeží, vnitrozemí a Kanárské ostrovy. Na jihu a východě země je podnebí středomořské s velkým počtem slunečných dnů a mírnou zimou. Prší zde nejméně ve všech oblastech, převážně v chladnějších měsících. Nad vnitrozemím převládá podnebí kontinentální s velkými teplotními rozdíly v průběhu roku. Zimy jsou chladné a větrné, léta horká s čistou oblohou. Sever země se vyznačuje mírnou zimou a teplým létem. Podnebí na Kanárských ostrovech je subtropické s příjemnými teplotami po celý rok. Prší pouze několik dní v roce, převážně v zimě

Vzdálenost

Nejrychleji a nejkomfortněji se do Španělska dopravíte letadlem, délka letu se pohybuje okolo 2,5 hodiny. Cesta autem trvá zhruba 24 hodin a více. Do Španělska je to 1500 km a více.

ZAVŘÍT

THAJSKO

Thajsko není jen zemí písečných pláží, ale místo s opravdu nádhernou přírodou a bohatou kulturní historií. Nachází se tady víc historických památek než v jakékoliv jiné zemi jihovýchodní Asie.  

Kromě pevninského území náleží Thajsku i řada tropických ostrovů, z nichž mnohé připomínají opravdový ráj na Zemi.

Pokud se zajímáte o chrámy nebo ruiny starodávných měst, je Thajsko pro vás to pravé. K nejnavštěvovanějším lokalitám patří Bangkok, Pattaya, Phuket nebo ostrov Koh Samui. Bangkok, město andělů, je jedním z předních světových středisek turistického ruchu.

Měna

Měnou v Thajsku je baht (THB), který se dělí na 100 satangů. Papírové bankovky jsou v nominální hodnotě 20, 50, 100, 500 a 1000 bahtů, kovové mince 1, 5 a 10 bahtů. Bankomaty, označené ATM, akceptují mezinárodní platební karty (VISA, Maestro). Vždy se hodí mít po ruce bankovky nižších hodnot v eurech nebo dolarech.

Počasí

Thajské podnebí je tropické, s vysokými teplotami i vlhkostí vlivem monzunů. Duben a květen jsou měsíce s nejvyššími teplotami v roce, dosahující ke 40° C. V červnu začíná Jihozápadní Monzun, který ovlivňuje východní Thajsko a západní pobřeží. Přináší deštnou sezónu přibližně až do konce září. Východní pobřeží (Thajský záliv, včetně ostrovů Ko Samui a dalších) je ovlivňováno opačným monzunem, který vrcholí od prosince do února. Počasí na Ko Samui dokáže být velmi deštivé. I v období deštné sezóny je občas podnebí vhodné pro turismus. Velmi často se srážky vyskytují jen na krátký čas (hodinu) nebo přes noc, není to ovšem pravidlem. Velké množství srážek zvyšuje vlhkost, která dosahuje až 80% (pocit prádelny, neschne prádlo, textil má tendenci plesnivět).

Vzdálenost od ČR a časový posun

Na cestu do Thajska počítejte s dobou kolem 12 hodin + doba tranzitu. tranzitu. Časový posun vůči ČR je plus 5 hodin v létě a plus 6 hodin v zimě. Thajsko nezavádí letní čas. 

ZAVŘÍT

TURECKO

Země, na jejíž půdě se vyspělé kultury střídají již tři tisíce let. Ne nadarmo se o Turecku říká, že je největším muzeem pro širým nebem. Tato země na dvou kontinentech nabízí vyjímečné: samotu horských vrcholů Anatolie se stupňovitými solnými jezery, bizarní tufovou krajinu v Kappadokii, horské masivy s voňavými piniemi a tmavozelenými cypřiši, pláže z jemného písku v idylických zákoutích, modř čtyř moří, která oblévají Malou Asii, panenskou přírodu, kvetoucí lučiny u Eufratu a Tigridu, města a vesnice s olivovými a citrusovými háji, antické památky, byzantské kláštery, římské mramorové sloupy, helénské chrámy, šarm a laskavost místních lidí. 

Poloha

Turecko je zemí mezi dvěma kontinenty, jež symbolicky spojuje monumentální Bosporský most v Istanbulu. Velkou část vnitřního Turecka vyplňuje rozsáhlá náhorní plošina Anatólie, lemovaná téměř po celém obvodu horami. Nejvyšší z nich je 5165 metrů vysoký bájný Ararat. Turecké pobřeží je vedle Istanbulu hlavním turistickým lákadlem země. Zatímco vody Středozemního moře omývají v oblasti Antalye a Side krásné nekonečné písečné pláže, v oblasti Marmarisu a Bodrumu tvoří Egejské moře kouzelné zátoky obklopené svahy pokrytými středomořskými piniemi.

Počasí     

Středomořské klima v letních měsících až do konce října téměř beze srážek.

Měna

Turecká lira (YTL)

Časový posun

+ 1 hodina

Doba letu

Přímé lety z Prahy do Antalye – Turecká riviéra necelé 3 h, Dalamán, Bodrum atd. s přestupem – Egejská pobřeží. 

ZAVŘÍT
Nenašli jste co jste hledali?
Napište nám nahoru
+420 222 523 299
info@noranora.cz
Ochrana osobních údajů - GDPR | Všeobecné obchodní podmínky | Informace k zájezdu